RSS
A A A
SmodBIP
To jest wersja archiwalna z dnia 15.04.2014, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: Aktualizacja treści - dodano Protokół z sesji Rady Gminy Lubanie odbytej w dniu 5 czerwca 2014r.

Protokoły z sesji Rady Gminy w roku 2014

Protokół Nr XXVIII z sesji Rady Gminy Lubanie                                                                         odbytej w dniu 27 lutego 2014 roku 

Odegrano hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Otwarcia obrad dokonała Pani Jadwig Kurant – Przewodnicząca Rady Gminy Lubanie witając radnych oraz gości: Wójta Gminy Pana Sławomira Piernikowskiego,
Zastępcę Wójta Gminy Panią Janinę Mierzwicką, Sekretarza Gminy Panią Irenę Mroczkowską, Skarbnika Gminy Panią Grażynę Pruchnicką, Kierownika Posterunku Policji w Brześciu Kujawskim Pana Henryka Marczewskiego, Radną Powiatową Panią Jadwigę Molenda, Prezesa Koła Emerytów i Rencistów Panią Stanisławę Szczęsną,
Dyrektorów szkół, Kierowników jednostek organizacyjnych,Sołtysów i wszystkich obecnych.

 Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że na stan 15 radnych w sesji bierze udział 14 radnych, co stanowi wymagane quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.
Porządek obrad XXVIII sesji Rady Gminy Lubanie przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu XXVII sesji Rady Gminy.
5. Przyjęcie informacji o średnich wynagrodzeniach na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli w Szkołach prowadzonych przez Gminę Lubanie.
6. Przedstawienie sprawozdań z działalności Rady Gminy Lubanie oraz jej komisji
za 2013 rok.
7. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy Lubanie na 2014 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Gminy Lubanie na rok 2014.
9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii” na rok 2014.
10. Podjęcie uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego
w roku 2015.
11. Podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego do przyznania świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności w formie zasiłku celowego dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.
12. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lubanie” w 2014 roku.
13. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w spawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubanie na lata 2014-2020.
14. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Lubanie
na 2014 rok.
15. Interpelacje, wolne wnioski i zapytania.
16. Zakończenie obrad.
Za przyjęciem przedstawionego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, że porządek obrad XXVIII sesji Rady Gminy Lubanie został przyjęty.

Do punktu 4
Uwag do protokołu Nr XXVII/13 z sesji Rady Gminy Lubanie z dnia 30 grudnia 2013r.
nie zgłoszono.
Za przyjęciem protokołu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się
nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, że protokół
z XXVII sesji Rady Gminy został przyjęty bez poprawek.

Do punktu 5
Kierownik Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego w Lubaniu Pani Maria Wójcik przedstawiła informację o średnich wynagrodzeniach na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli w szkołach prowadzonych przez Gminę Lubanie.
Przewodnicząca Rady Gminy Lubanie Jadwiga Kurant
Informacja o wynagrodzeniu nauczycieli została przedstawiona szczegółowo. Jest to duże obciążenie dla budżetu gminy, ale ustawa określa obligatoryjne naliczanie stawek wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego i musi być tak naliczona i wypłacona.
Informację przyjęto bez uwag.

Do punktu 6
Przewodnicząca rady gminy przedstawiła sprawozdanie z działalności Rady Gminy za 2013 rok.
Pani Jadwiga Kurant przewodnicząca Rady Gminy podziękowała za współpracę w roku ubiegłym Wójtowi Gminy, Zastępcy Wójta oraz pracownikom urzędu i wyraziła nadzieję, że będzie się ona układała pomyślnie również w roku bieżącym. W dalszej części obrad sprawozdania z działalności komisji za 2013 rok przedstawiły następujące osoby:
Pan Ryszard Szczesny – przewodniczący komisji zdrowia, pomocy społecznej, gospodarki komunalnej i porządku publicznego,
Pani Dorota Ciesielska – przewodnicząca komisji budżetu i finansów,
Pani Izabela Zakrzewska – zastępca przewodniczącej komisji oświaty, kultury i sportu,
Pan Andrzej Ulczycki – przewodniczący komisji rolnictwa, gospodarowania mieniem komunalnym
i inwestycji.

Do punktu 7
Przewodnicząca rady gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy
Rady Gminy Lubanie na rok 2014.
Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, że została przyjęta uchwała Nr XXVIII/195/14 w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy Lubanie na rok 2014.

Do punktu 8
Plany pracy komisji przedstawiły następujące osoby:
Pani Małgorzata Juchniewicz – przewodnicząca komisji oświaty, kultury i sportu,
Pan Władysław Makowski – zastępca przewodniczącego komisji zdrowia, pomocy społecznej, gospodarki komunalnej i porządku publicznego,
Pani Dorota Ciesielska – przewodnicząca komisji budżetu i finansów,
Pan Andrzej Ulczycki – przewodniczący komisji rolnictwa, gospodarowania mieniem komunalnym i inwestycji.
Uwag do przedstawionych planów pracy nie zgłoszono.
Przewodnicząca rady gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji stałych rady gminy na 2014 rok.
Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzemieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXVIII/196/14 w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Gminy Lubanie na 2014 rok
Radny Andrzej Ulczycki wystąpił z propozycją powołania komisji do szacowania szkód
w uprawach rolnych wyrządzonych przez zwierzynę leśną. Zaproponował, by w jej skład weszli przedstawiciele urzędu gminy, delegat izby rolniczej oraz specjalista ośrodka doradztwa rolniczego, ponieważ przedstawiciele kół łowieckich nie szacują sprawiedliwie wyrządzone szkody.
Wójt Gminy Pan Sławomir Piernikowski odpowiadając na tę propozycję poinformował radnego, że szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśną reguluje ustawa i takiej komisji nie można powołać z Urzędu. W przypadkach spornych, koła łowieckie mogą występować do samorządu o ustalenie mediacji z rolnikiem, co do zgodności oszacowanych strat.

Do punktu 9
Wójt gminy Lubanie Pan Sławomir Piernikowski przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii” na 2014 rok. Fundusz, o którym mowa na ten rok wynosi
74.531,00 zł to tzw. fundusz kapslowy, który stanowią wpłaty z tytułu zezwolenia na sprzedaż alkoholu. W ramach dostępnych środków realizować będziemy zadania mieszczące się w programie oraz spełniające wymogi ustawy. Do końca roku fundusz ten może ulec zmniejszeniu, ponieważ
z chwilą oddania do użytku autostrady zmniejszył się bardzo ruch na szosie E-1 wiele barów przydrożnych straciło obroty i mogą rezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej.
Uwag do przedstawionego projektu nie zgłoszono.
Za przyjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXVIII/197/14 w sprawie uchwalenia „Gminnego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii” na 2014 rok.

Do punktu 10
Wójt Gminy Lubanie przedstawił projekt uchwały w sprawie nie wyrażania zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku 2015.
Wójt Gminy:
Wyodrębnienie z budżetu gminy funduszu sołeckiego oznacza rozbicie pieniędzy, które można by wykorzystać tylko na ściśle określone cele np. pikniki. Większe inwestycje wymagają większych pieniędzy, stąd preferujemy scalenie pieniędzy i przeznaczenie ich na coś, co długo będzie służyć danemu sołectwu. Z uwagi na powyższe wnoszę o nie wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku 2015.
Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.
Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXVIII/198/14 w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku 2015.

Do punktu 11
Kierownik GOPS-u Pani Mariola Danielewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności w formie zasiłku celowego dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiana” na lata 2014-2020.
Przewodnicząca rady gminy zapytała czy młodzież dojeżdżająca do szkół też korzysta z takiej pomocy?
Kierownik GOPS-u odpowiedziała, że tak, ponieważ młodzież ta pochodzi z rodzin, które korzystają z takiego dożywiania.
Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, ze została podjęta uchwała Nr XXVIII/199/14 w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności w formie zasiłku celowego dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiana” na lata 2014-2020.

Do punktu 12
Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lubanie” w 2014 roku.
Jak państwo wiecie, od kilku lat uchwalamy te programy. Podjęta uchwała w tej sprawie
w 2013 roku została uchylona przez Wojewodę i zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały z dnia 22.05.2013r.,
Nr 27/156/13 i że, zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu.
Obecnie udało się zawrzeć umowę ze schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt Domowych „Przyjaciel” w Kutnie na przyjęcie bezdomnych zwierząt (psy, koty) z naszej gminy. W ramach zawartego porozumienia zarezerwowane jest 5 boksów. Jest zawarte również porozumienie
z mieszkańcem gminy na czasowe przyjęcie bezdomnych zwierząt do chwili umieszczenia
w schronisku. Zawarta umowa jest korzystna ponieważ za utrzymanie miejsca w schronisku opłata wynosi 7,90 zł miesięcznie brutto, ponadto dowieziony pies musi być zbadany przez lekarza weterynarii, albo też za jego leczenie będzie trzeba zapłacić w schronisku. Koszt utrzymania zwierząt w innych schroniskach był o wiele droższy i wynosił ok. 1.500 zł miesięcznie. Opłata za utrzymanie 5 miejsc w schronisku wynosi 350,00 zł miesięczniebrutto - ryczałt. Mam prośbę do sołtysów, jeżeli zauważycie wałęsające się psy w swoim sołectwie, a wiadomo czyje są to proszę zwrócić uwagę właścicielowi, aby były trzymane w ogrodzeniu. W przypadku bezpańskich psów proszę zgłosić ten fakt do urzędu gminy, wówczas zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ich wyłapania.
Przewodnicząca rady gminy podziękowała Wójtowi za właściwe rozwiązanie problemu dotyczącego bezdomnych zwierząt w naszej gminie.
Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXVIII/200/14 w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lubanie” w 2014 roku.

Do punktu 13
Skarbnik Gminy Pani Grażyna Pruchnicka przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubanie na lata 2014-2020.
Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.
Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, ze została podjęta uchwała Nr XXVIII/201/14 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubanie na lata 2014-2020.

Do punktu 14
Skarbnik Gminy Pani Grażyna Pruchnicka przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Lubanie na 2014 rok.
Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.
Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania przewodnicząca rady gminy stwierdziła, ze została podjęta uchwała Nr XXVIII/202/14 w sprawie uchwalenia budżetu gminy Lubanie na 2014 rok.

Do punktu 15
W ramach punktu interpelacje, zapytania i wolne wnioski głos zabrały następujące osoby:
Wójt Gminy poinformował, że będzie remont i rozbudowa kanalizacji to jest przepompowni nr 5, ponieważ obecny kolektor jest za mały. Rozbudowa będzie od szosy E-1 do Pana Traczyka
w Probostwie Dolnym.
Rady Włodzimierz Woźniak zapytał Wójta czy stary kolektor będzie istniał.
Wójt odpowiedział, że tak.
Dyrektor Zespołu Szkół w Lubaniu Pan Janusz Szałek powiadomił, że szkoła przystąpiła do fundacji „Młodzi Młodym” – informacja ta została uwidoczniona w Internecie Zespołu Szkół, dlatego też prosiłbym o przekazanie 1% przy rozliczaniu się z podatków z Urzędem Skarbowym. Nie jest to obowiązek, tylko prośba. Pozyskane na ten cel pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby tej fundacji zgodnie ze statutem.
Radny Ryszard Szczesny zapytał: czy zostały przekazane grunty na drogę Siutkówek – Przywieczerzyn?
Sołtys Henryk Góralski wystąpił z pytaniem, jeżeli ktoś z mieszkańców gminy w starszym wieku będzie chciał oddać psa do schroniska, czy będzie to możliwe?
Wójt Gminy odpowiadając na powyższe zapytania poinformował, że:
Droga Siutkówek – Przywieczerzyn jest obecnie na etapie rozmów z Generalną Dyrekcją Budowy Autostrad. Mamy ustalone swoje propozycje co do jej naprawy. W terminie do 30 czerwca br. mają być odbudowane nasze drogi powiatowe i gminne. Budowa elektrowni gazowo – parowej będzie zasilana z Tłoczni gazu w Gąbinku. W związku z powyższym będzie musiała być zamknięta droga w miejscowości Lubanie – Krzyżówki, dlatego też zostanie ograniczony ruch dla osób poruszających się tą drogą. Rozważano budowę drogi technicznej, ale na obecną chwilę nie ma takiej możliwości, aby ją wybudować. Przewiduje się zamknięcie drogi na 2 tygodnie, będą ustawione znaki dotyczące objazdu.
Radny Wojciech Chrząszcz – proszę o poinformowanie mieszkańców Gąbinka kurendą, ponieważ mieszkańcy sołectwa Gąbinek też poruszają się tą drogą.
Radny Edward Żychlewicz wystąpił z zapytaniem czy planowana jest naprawa dróg wapienno – żużlowych, ponieważ w okresie zimowym uległy zniszczeniu.
Wójt Gminy poinformował radnego, że w najbliższym okresie planowane są naprawy dróg gminnych.

Do punktu 16
Przewodnicząca rady gminy Pani Jadwiga Kurant stwierdziła, że porządek obrad został wyczerpany i dokonała zamknięcia XXVIII sesji Rady Gminy. Podziękowała serdecznie wszystkim za przybycie i udział w obradach.
Sesja odbyła się w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaniu i trwała od godz. 10.00 do godz. 13.15.
Na tym protokół zakończono.


Protokołowała                                                                                Przewodnicząca Rady Gminy

Sekretarz Gminy                                                                                                Jadwiga Kurant
Irena Mroczkowska


Protokół Nr XXIX/14                                                                                                                                   z sesji Rady Gminy Lubanie                                                                                                          odbytej w dniu 28 marca 2014 roku

Odegrano hymn „ Jeszcze Polska nie zginęła”
Otwarcia obrad dokonała Pani Jadwiga Kurant – Przewodnicząca Rady Gminy witając radnych oraz gości:
Wójta Gminy Pana Sławomira Piernikowskiego,
Zastępcę Wójta Panią Janinę Mierzwicką,
Sekretarza Gminy Panią Irenę Mroczkowską,
Skarbnika Gminy Panią Grażynę Pruchnicką,
Prezesa Koła Emerytów i Rencistów Panią Stanisławę Szczęsną,
Komendanta Komisariatu Policji w Brześciu Kujawskim Pana Henryka Marczewskiego,
Dyrektorów Szkół,
Kierowników jednostek organizacyjnych,
Sołtysów.

Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że na stan 15 radnych w sesji bierze udział 13 radnych, co stanowi wymagane quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.

Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała zmianę porządku obrad polegającą na dodaniu po punkcie 12 punktu następującej treści:
Punkt 13 – Przyjęcie sprawozdania z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2013 roku oraz przedstawienie potrzeb związanych z realizacją zadań w 2014 roku w Gminie Lubanie.
W konsekwencji wprowadzenia niniejszej zmiany - interpelacje, wolne wnioski i zapytania oraz zakończenie obrad przesunęłyby się o jeden punkt w górę.

Na sesję weszła Pani Barbara Budzyńska, na sali znajduje się 14 radnych.

Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła porządek obrad następującej treści:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XXVIII sesji Rady Gminy.
5. Przyjęcie informacji Komendanta Komisariatu Policji w Brześciu Kujawskim o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Lubanie za 2013 r.
6. Przyjęcie sprawozdania z działalności GOPS-u za rok 2013 oraz informacji o skali potrzeb w zakresie pomocy społecznej.
7. Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubanie w wybranych obszarach sołectw: Lubanie, Mikanowo A, Mikanowo B, Gąbinek, Kucerz, Probostwo Dolne, Probostwo Górne, Siutkówek, Barcikowo, Włoszyca.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego zobowiązania w zakresie realizacji inwestycji przekraczającej granicę ustaloną przez Radę Gminy.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia przez Gminę Lubanie długoterminowej pożyczki na finansowanie zakupu ciągnika z wozem asenizacyjnym do wywozu ścieków.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia przez Gminę Lubanie długoterminowej pożyczki na finansowanie remontu – modernizacji i częściowej rozbudowy kanalizacji sanitarnej od narożnika działki nr 52/4 (przepompownia P-1) do narożnika działki nr 52/8 – etap I i od narożnika działki 52/8 do granicy działki 47/5 (przepompownia P-2) – etap II.
11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubanie na lata 2014 – 2020.                                                                           12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Lubanie na 2014 rok.
13. Przyjęcie sprawozdania z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2013 roku oraz przedstawienie potrzeb związanych z realizacją zadań w 2014 roku w Gminie Lubanie.
14. Interpelacje, wolne wnioski i zapytania.
15. Zakończenie obrad.

Za przyjęciem porządku obrad w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że porządek obrad XXIX sesji rady gminy został przyjęty.

Do punktu 4
Uwag do protokołu Nr XXVIII/14 z sesji Rady Gminy Lubanie z dnia 27 lutego 2014 r. nie zgłoszono.

Za przyjęciem protokołu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że protokół z XXVIII sesji Rady Gminy został przyjęty bez poprawek.
                                                                                                                                                                    Do punktu 5
Komendant Komisariatu Policji w Brześciu Kujawskim Pan Henryk Marczewski przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Lubanie za 2013 r. Pan komendant poinformował również o zmianach jakie zaszły w strukturze organizacyjnej Policji na terenie Powiatu Włocławskiego. Utworzono bowiem komisariaty w Kowalu i Brześciu Kujawskim. Na terenie Chocenia i Izbicy Kujawskiej działać będą posterunki policji, a w Lubrańcu, Chodczu i Lubieniu Kujawskim zespoły dzielnicowych. W związku z tym, od 17 marca policjanci działają na znacznie większym obszarze niż do tej pory. Dodatkowo dwóch mundurowych zostało oddelegowanych do Włocławka na stałe, a jeden udaje się tam raz w tygodniu. Niemniej jednak, pan Komendant obiecał, że mieszkańcy gminy Lubanie mogą nadal czuć się bezpiecznie. Policjanci dołożą wszelkich starań, by nie utracić społecznego zaufania.
Radny Ryszard Szczesny
Chciałabym podziękować panu Komendantowi za złożenie obszernej informacji. Wiele spraw zostało załatwionych dzięki działaniom prewencyjnym policjantów. Proszę o dalszą współpracę i jeszcze raz bardzo dziękuję.
Przewodnicząca Rady Gminy
Cieszy nas fakt, że na tle innych gmin stopień przestępczości w gminie Lubanie nie jest aż tak duży. Mam nadzieję, że pomimo zmian jakie zaszły nadal nasi mieszkańcy będą się czuć bezpiecznie.
Radny Włodzimierz Woźniak
W sprawozdaniu przedstawił pan informacje o czterech wystawionych mandatach za niezachowanie środków przy trzymaniu psów. Czy któryś był wystawiony w gminie Lubanie?
Komendant Henryk Marczewski
Z tego co się orientuję to dwa z nich były z gminy Lubanie.
Radny Władysław Makowski                                                                                                   Chciałbym przyłączyć się do słów pana radnego Szczesnego. Dziękuję za pomoc ze strony policjantów, którzy upominali mieszkańców o prawidłowym utrzymaniu psów. Zachęcam do dalszej współpracy w tym zakresie.

Komendant Henryk Marczewski
Dziękuję za słowa uznania. Musimy razem się wspierać. Policja może walczyć z patologią i przestępczością wspólnie z obywatelami.
Wójt Gminy
Byliśmy pełni obaw, gdy posterunek w Brześciu Kujawskim objął swymi działaniami gminę Lubanie. Pojawiło się wówczas więcej służb prewencyjnych. Stoimy znów na rozdrożu. Powstały komisariat ma większy obszar działań niż do tej pory. Mam nadzieję, że mieszkańcy nadal będą się czuć bezpiecznie.

Innych uwag nie zgłoszono.

Za przyjęciem informacji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Lubanie za 2013 rok została przyjęta.

Przewodnicząca Rady Gminy
Pragnę przywitać przybyłego na sesję gościa – księdza kanonika Mariana Jarosa.

Do punktu 6
Sprawozdanie z działalności GOPS-u za rok 2013 oraz informacji o skali potrzeb w zakresie pomocy społecznej przedstawiła Kierownik GOPS-u pani Mariola Danielewska.

Przewodnicząca Rady Gminy
Z przedstawionego sprawozdania wynika, że na pomoc społeczną jest przeznaczana ogromna kwota ponad 2 mln złotych. Największy problem stanowią dłużnicy alimentacyjni. Czy jest szansa na odzyskanie od nich pieniędzy dla osób pokrzywdzonych?
Kierownik GOPS-u
W poprzednim roku udało się odzyskać kwotę ponad 6 tysięcy złotych, co stanowi bardzo mały procent ogólnej kwoty. Niestety, ale bardzo trudno jest wyegzekwować te pieniądze. Często dłużnicy to osoby bezrobotne. Komornicy mogą ściągnąć należności z renty. Jak widać są to jednak małe pieniądze.

Innych uwag nie zgłoszono.

Za przyjęciem informacji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że sprawozdanie z działalności GOPS-u za rok 2013 oraz informacja o skali potrzeb w zakresie pomocy społecznej zostały przyjęte.

Do punktu 7
Wójt gminy przedstawił projekt uchwały Nr XXIX/203/14 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubanie w wybranych obszarach sołectw: Lubanie, Mikanowo A, Mikanowo B, Gąbinek, Kucerz, Probostwo Dolne, Probostwo Górne, Siutkówek, Barcikowo, Włoszyca.

Wójt Gminy
W ramach wyjaśnień, dodam że zaproszony gość pan Zbigniew Brenda nie mógł wziąć udziału w dzisiejszej sesji . Musiał wyjechać na spotkanie z Marszałkiem Województwa Kujawsko –Pomorskiego. Już po raz kolejny podejmujemy próbę przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy.
Ostatnia uchwała z dnia 30 grudnia 2013 r. została uchylona przez Urząd Wojewódzki. Inspektor ds. budownictwa pan Maciej Trzmielewski osobiście udał się do Urzędu Wojewódzkiego do pani dyrektor Marii Czerwińskiej-Klich, aby upewnić się, że tym razem projekt planu jest wykonany prawidłowo. Pani dyrektor stwierdziła, że mapa musi być wykonana w skali 1:2000, czyli ok. 5m x5m. Natomiast logicznym jest to, że tak dużej mapy nie da się sprawnie analizować. Postanowiono więc drukować ją w sekcjach. W kwietniu zawozimy dokumenty do Urzędu Wojewódzkiego i czekamy na ogłoszenie ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodnicząca Rady Gminy
Mam nadzieję, że tym razem wszystko okaże się być w porządku i plan zostanie zatwierdzony.

Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.

Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.
                                                                                                                                                                    Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXIX/203/14 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubanie w wybranych obszarach sołectw: Lubanie, Mikanowo A, Mikanowo B, Gąbinek, Kucerz, Probostwo Dolne, Probostwo Górne, Siutkówek, Barcikowo, Włoszyca.

Do punktu 8
Wójt gminy przedstawił projekt uchwały Nr XXIX/204/14w sprawie zaciągnięcia długoterminowego zobowiązania w zakresie realizacji inwestycji przekraczającej granicę ustaloną przez Radę Gminy.

Wójt Gminy
Jesteśmy po przetargu na budowę świetlicy w Kałęczynku. Wygrała firma z Włocławka INSTALTECH, która zobowiązana jest do wykonania zadania za kwotę 228.820,16 zł do 31 października 2014 r. Termin płatności do 28 lutego 2015 roku. Na budowę świetlicy otrzymamy środki z funduszy unijnych. Jednak nie uda nam się ich rozliczyć w tym roku. Termin płatności został ustalony na przyszły rok, aby nie angażować własnych środków.

Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.

Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXIX/204/14 w sprawie zaciągnięcia długoterminowego zobowiązania w zakresie realizacji inwestycji przekraczającej granicę ustaloną przez Radę Gminy.

Do punktu 9
Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały Nr XXIX/205/14 w sprawie zaciągnięcia przez Gminę Lubanie długoterminowej pożyczki na finansowanie zakupu ciągnika z wozem asenizacyjnym do wywozu ścieków.

Wójt Gminy
Wkład własny gminy na zakup ciągnika z wozem asenizacyjnym wynosi 95.040 zł. Długoterminowa pożyczka zostanie dodatkowo umorzona w 30 %. Resztę pieniędzy otrzymamy z WFOŚiGW.
Przewodnicząca Rady Gminy
Jakie jest przeznaczenie wozu asenizacyjnego?
Wójt Gminy
Ciągnik zostanie wykorzystany na potrzeby gminy. Beczka służyć będzie do utrzymania sieci sanitarnej. Zakład Usług Komunalnych do tej pory wynajmował taki sprzęt płacąc 150 zł/h. Istnieje możliwość także obsługi indywidualnych szamb.

Uwag do przedstawionych projektów uchwał nie zgłoszono.

Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXIX/205/14 w sprawie zaciągnięcia przez Gminę Lubanie długoterminowej pożyczki na finansowanie zakupu ciągnika z wozem asenizacyjnym do wywozu ścieków.

Do punktu 10
Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały Nr XXIX/206/14 w sprawie zaciągnięcia przez Gminę Lubanie długoterminowej pożyczki na finansowanie remontu – modernizacji i częściowej rozbudowy kanalizacji sanitarnej od narożnika działki nr 52/4 (przepompownia P-1) do narożnika działki nr 52/8 – etap I i od narożnika działki 52/8 do granicy działki 47/5 (przepompownia P-2) – etap II.

Wójt Gminy
Długoterminowa pożyczka na remont kanalizacji zostanie umorzona w 30%, podobnie jak przy zakupie ciągnika.

Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXIX/206/14w sprawie zaciągnięcia przez Gminę Lubanie długoterminowej pożyczki na finansowanie remontu – modernizacji i częściowej rozbudowy kanalizacji sanitarnej od narożnika działki nr 52/4 (przepompownia P-1) do narożnika działki nr 52/8 – etap I i od narożnika działki 52/8 do granicy działki 47/5 (przepompownia P-2) – etap II.

Przewodnicząca Rady Gminy ogłosiła 10 minutową przerwę.

Do punktu 11
Skarbnik gminy przedstawiła projekt uchwały Nr XXIX/207/14 zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubanie na lata 2014 – 2020.
Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.

Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXIX/207/14 zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubanie na lata 2014 – 2020.

Do punktu 12
Skarbnik gminy przedstawiła projekt uchwały Nr XXIX/208/14 zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Lubanie na 2014 rok.

Sesję opuszcza Pan Włodzimierz Woźniak, na sali pozostaje 13 radnych.

Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.

Na sesję wrócił Pan Włodzimierz Woźniak, na Sali znajduje się 14 radnych.

Przewodnicząca Rady Gminy
Z przedstawionych informacji wynika, że została zmniejszona kwota na subwencję oświatową. Co jest tego przyczyną?

Kierownik ZEAS-u
Przyczyną tego jest mniejsza liczba uczniów o około 25 osób.
Radny Włodzimierz Woźniak
Czy zmniejszenie liczby dzieci wiąże się z niżem demograficznym, czy też z odejściem uczniów do innych szkół?
Kierownik ZEAS-u
O zmniejszonej liczbie uczniów zdecydował niż demograficzny. Kolejne roczniki są znacznie mniejsze w porównaniu do lat poprzednich.
Radna Izabela Zakrzewska
Chciałabym bardzo podziękować za budowę ścieżki rowerowej i szlaku pieszego w miejscowości Mikanowo. Mieszkańcy bardzo się cieszą, że będą mieć piękną, nową drogę.

Uwag do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono.

Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że została podjęta uchwała Nr XXIX/208/14 zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Lubanie na 2014 rok.

Do punktu 13                                                                                                                                  Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2013 roku oraz przedstawienie potrzeb związanych z realizacją zadań w 2014 roku w Gminie Lubanie przedstawiła Kierownik GOPS-u pani Mariola Danielewska.

Uwag do przedstawionej informacji nie zgłoszono.

Za przyjęciem informacji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.

Na podstawie wyników głosowania Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2013 roku oraz przedstawienie potrzeb związanych z realizacją zadań w 2014 roku w Gminie Lubanie zostało przyjęta.

Do punktu 14
W ramach punktu interpelacje, zapytania i wolne wnioski głos zabrały następujące osoby:
Radny Włodzimierz Woźniak
Ostatnio słyszeliśmy o konflikcie rodziny Danielewskich. Z wczorajszego reportażu w TVP1 wynika, że są oni pozbawieni bieżącej wody. Czy istnieje możliwość postawienia tam beczki do wody? Proszę o załatwienie tego problemu Panie Wójcie. W imieniu mieszkańców natomiast pragnę podziękować za częściowe oświetlenie Probostwa Dolnego.
Radny Andrzej Ulczycki
W przedstawionej informacji dotyczącej pomocy społecznej poruszono temat dłużników alimentacyjnych. Moim zdaniem,ten kto nie płaci alimentów nie powinien iść do więzienia, lecz pracować społecznie, zarabiać pieniądze. W więzieniu dostaje posiłki, lekarza, a poszkodowana rodzina cierpi. To nie powinno mieć miejsca.
Wójt Gminy
Chciałbym powiedzieć kilka słów o przetargach, jakie miały miejsce w ostatnim czasie:
- przebudowa ścieżki rowerowej i szlaku pieszego w miejscowości Mikanowo i Lubanie. Złożono 11 ofert, z czego najdroższą przedstawiła firma INODROG z Inowrocławia na kwotę ponad 422 tyś. zł, a najtańszą firma Pawła Piekarskiego z Lubania na kwotę ponad 297 tyś zł i ta druga będzie wykonawcą zadania.
- zakup ciągnika wraz z wozem asenizacyjnym do wywozu ścieków. Wygrała firma AGRO z Grudziądza za kwotę 243.540,00 zł.
- zakup samochodu 9-osobowego specjalnie przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Ofertę złożyła firma Polmozbyt Holding z Torunia na kwotę 104 tyś zł, z czego wkład własny gminy to 20 tyś zł.
- budowa świetlicy wiejskiej w Kałęczynku. Złożono 6 ofert, z czego najdroższą przedstawiła firma LEWPOL z Aleksandrowa Kujawskiego, a najtańszą firma INSTALTECH z Włocławka na kwotę 228.820.16 zł.
- zakup estrady mobilnej dla gminy Lubanie. Złożono 2 oferty, z których wygrała firma LEMEX z Bolesławca za kwotę ponad 76 tyś zł.
W ostatnim czasie odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy ze starostą włocławskim panem Kazimierzem Kacą, sołtyską Zofią Sołtysiak oraz radnym Andrzejem Ulczyckim. Tematem rozmowy była droga w Ustroniu od „jedynki” do szkoły w Ustroniu. Być może doczeka się ona realizacji naprawy. Pan starosta zaproponował by koszty naprawy po 50% poniosły Starostwo i Gmina. Pojawiła się jednak inna szansa. Na chwilę obecną nie chce zapeszyć, ale mam nadzieję, że uda się tę drogę zrobić w całości i to bez udziału gminnych pieniędzy oraz starostwa. Pan Ulczycki wspominał o dłużnikach alimentacyjnych. Nie my stanowimy przepisy, nie my o tym decydujemy. Prawo jest prawem. Ściągalność pieniędzy faktycznie jest bardzo mała.
Rodzina pani Danielewskiej aktualnie ma dostęp do wody. Przejście do studni zostało odgrodzone i udostępnione. Jest szansa na założenie wody, ale wniosek musi zostać złożony przez właściciela, czyli przez Pana Marka Danielewskiego. Jeżeli taki wniosek wpłynie to na pewno zostanie rozpatrzony. Nie posiadamy w tej chwili beczki do wody, są to duże koszty. Póki co mieszkańcy mają dostęp do studni. Jest to jednak wielkie uniedogodnienie przy chorobie pani Bożeny Danielewskiej.

Innych interpelacji, zapytań i wniosków nie zgłoszono.

Do punktu 15
Przewodnicząca rady gminy Pani Jadwiga Kurant stwierdziła, że porządek obrad został wyczerpany, w związku z czym dokonała zamknięcia XXIX sesji Rady Gminy Lubanie. Podziękowała serdecznie wszystkim za przybycie i udział w obradach.

Sesja odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaniu i trwała od godz. 10.05 do godz.12.30.

Na tym protokół zakończono.

Przewodnicząca Rady Gminy
Jadwiga Kurant

Protokołowała
Paulina Siuber



Opublikował: Jerzy Chudzyński
Publikacja dnia: 15.04.2014
Podpisał: Jerzy Chudzyński
Dokument z dnia: 05.03.2014
Dokument oglądany razy: 1 794
@ws1.kpsi.pl